środa, 27 listopada 2013

Żyj bezpiecznie

Zazwyczaj, mówiąc o bezpieczeństwie, mamy na myśli pożar, katastrofę, wypadki, zagrożenia w ruchu drogowym. Na lekcjach wychowawczych klasa VI b zajęła się czymś zupełnie innym - bardzo poważnymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w naszym codziennym życiu. Sprawy, które na co dzień uważamy za zupełnie zwyczajne, po zastanowieniu mogą okazać się… nadzwyczajne. Niech ktoś spróbuje odpowiedzieć na bardzo proste pytania:
- CZY PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU: PILNIK DO PAZNOKCI, TABLETKI OD BÓLU GŁOWY, DEZODORANT, ZUPA W PROSZKU, SŁOIK BEZ ETYKIETKI MOGĄ NAM ZAGROZIĆ?
- CZY ZWYKŁY PROSZEK DO PRANIA MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY?
Okazuje się, że tak! Uczniowie klasy VI b pracując razem, rozszyfrowali bezbłędnie wszystkie zagadki – każdy przedmiot używany niezgodnie z przeznaczeniem lub nieostrożnie może stwarzać zagrożenie.
Przy okazji zrozumieliśmy jak ważna jest umiejętność przewidywania skutków działań swoich i innych osób. Przeanalizowaliśmy kilka życiowych sytuacji:
- nieuważne nalewanie herbaty, zabawa w kuchni,
- zabawa nożem,
- wspinanie się na meble, płoty, wchodzenie na dach,
- nieostrożne używanie urządzeń elektrycznych,
- zabawa w dziwnych miejscach: place budowy, zbiorniki wodne bez ratownika, zamarznięte zbiorniki wodne, studzienki kanalizacyjne, hałdy piasku,
- zabawa lekami lub samowolne zażywanie leków,
- nieostrożne używanie różnych środków chemicznych.
Wnioski nasunęły się same – zawsze trzeba być ostrożnym! Nawet wykonując banalne, codzienne czynności.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz