czwartek, 19 stycznia 2012

Biblioteka zaprasza....

Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka

W 2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70 rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100 rocznice założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie.

We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Zabiegał o to Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wyraził on nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka.

W uzasadnieniu wniosku o ustanowienie Roku Janusza Korczaka napisano, że „traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce idee respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji”.

Podkreślono także, że wierność swoim poglądom potwierdził własnym życiem, bowiem wraz ze swoimi wychowankami zginął w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci, w tym „Króla Maciusia Pierwszego”, oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 roku.

Biblioteka zaprasza na gazetkę i wystawkę książek Janusza Korczaka.


1 komentarz:

  1. JANUSZ KORCZAK to wybitna postać w historii wychowania.Na terenie symbolicznego cmentarza w Treblince wśród siedemnastu tysięcy kamieni znajduje się jedno imienne upamiętnienie: JANUSZ KORCZAK (Henryk Goldszmit) I DZIECI. Wychowawca, lekarz stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi. Janusz Korczak do końca pozostał wierny swoim dzieciom i powołaniu.

    OdpowiedzUsuń