piątek, 25 listopada 2011

@@@ Bezpieczeństwo w sieci @@@


Kilka dobrych rad dla rodziców.

1. Niech komputer stoi we wspólnym miejscu by w każdej chwili móc zerknąć na monitor i zobaczyć co robi Twoje dziecko.

2. Zadbaj o to aby Twoja pociecha miała co robić w Internecie np. pokazując jej wartościowe strony internetowe, wtedy zapewne zajmie się nimi i nie będzie przeglądać nieodpowiednich stron.

3. Nie bój się Internetu, sam w sobie nie jest zły.

4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, jest to najlepsza metoda by chronić dziecko przed różnymi zagrożeniami. Pamiętaj, że rozmowa to również i słuchanie.

5. Jeśli nie poruszasz się biegle korzystając z komputera i Internetu, nie wstydź się swojej niewiedzy. Pozwól by Twoja pociecha tego Cię nauczyła a sprawisz jej radość.

6. Surfuj razem z dzieckiem po sieci ponieważ Twój młody internauta najbezpieczniejszy jest, kiedy jesteś przy nim. Będąc razem, dziecko na pewno w tym czasie nie będzie odwiedzać niedozwolonych witryn internetowych.

7. Ustal zasady i egzekwuj je. ustal z dzieckiem co mu wolno a czego nie wolno. Pamiętaj o bezpiecznym czasie pracy przy komputerze.

8. Wspieraj się programami filtrującymi, które mają pomóc rodzicom, blokując wyświetlanie dziecku stron z zakazanymi treściami. Jednak żaden program nie zastąpi Ciebie.

Najpewniejszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej ochrony niż troskliwy rodzic i jego opieka.

wtorek, 22 listopada 2011

Deklaracja Praw Dziecka...



ONZ obchodzi własny Dzień Dziecka 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji sugeruje jednak, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy.

U nas tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka ma ponad 50 lat. Obchodzony głównie w byłych krajach socjalistycznych, dziś znany jest już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. Reszta świata świętuje Dzień Praw Dziecka 20 listopada.

W naszej szkole uczciliśmy to święto… na zajęciach świetlicowych oraz na innych lekcjach dużo rozmawialiśmy na temat praw dziecka. Wykonaliśmy także szereg prac plastycznych, niektóre można zobaczyć na zdjęciach. Wszystkie dzieci nasze są...

poniedziałek, 21 listopada 2011

Bezpieczny "Czerwony Kapturek"


Dnia 17.11.2011 r. w sali świetlicy szkolnej uczniowie klasy IVB i IIB przedstawili inscenizację bajki „Czerwony Kapturek”. Widownię do której skierowano przedstawienie stanowili uczniowie klasy I i II. Inscenizacja miała na celu uwrażliwienie uczniów na sztukę teatralną, wzbogacenie słownictwa uczniów związanych ze słowem teatr (aktor, kostiumy, scenografia, scena). Postacie z bajki zostały wykorzystane do kształtowania odpowiednich postaw zachowania m.in. przestrzegania zasad ograniczonego zaufania, posłuszeństwa wobec nakazów i próśb dorosłych. W ten sposób realizowano cele programu „Bezpieczna szkoła”. Przedstawienie uczniowie przygotowywali w ramach zajęć pozalekcyjnych. Mali aktorzy nabywali umiejętności współpracy w zespole różnowiekowym, pokonywania tremy, wyrównywania szans. Nowoczesne metody, formy i środki audiowizualne oraz ciekawa scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna pozwoliły na wysoką ocenę widowni wyrażoną brawami.



czwartek, 17 listopada 2011

Próbny alarm ewakuacyjny!

Niedawno pisaliśmy, że wszyscy uczniowie poznają drogi ewakuacji oraz instrukcje i przepisy przeciwpożarowe. Zdarzają się bowiem różne niebezpieczne sytuacje, na które przygotowani muszą być nie tylko osoby dorosłe, ale również uczniowie - nawet ci najmłodsi muszą wiedzieć, dokąd się udać, gdy dłuuuuuuuuugi dzwonek oznajmi alarm. Spisaliśmy się prawie doskonale, wszyscy szybko wybiegliśmy z budynku - nawet panie kucharki i sprzątaczki opuściły swoje stanowiska pracy! Na szczęście to tylko alarm próbny i oby tylko zawsze taki był... Szkoła jest bezpieczna i my jesteśmy w niej bezpieczni!

wtorek, 8 listopada 2011

DROGA POŻAROWA...



Na lekcjach techniki, godzinach do dyspozycji wychowawcy klas przypomnieliśmy sobie, jak należy postępować w razie ogłoszenia alarmu. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły doskonale znają zasady postępowania na wypadek alarmu. Wiedzą, co oznaczają zielone strzałki na korytarzach oraz co oznaczają czerwone... Klasy czwarte i piąte na technice wykonały z papierów kolorowych znaki ochrony przeciwpożarowej - zobaczcie zdjęcia, jakie prace wykonali. Mamy nadzieję, że w razie ogłoszenia próbnego alarmu zdobytą wiedzę będą potrafili wykorzystać w praktyce oraz że nie będziemy musieli przeżywać prawdziwego alarmu...

poniedziałek, 7 listopada 2011

Chwile, które łączą ... pomagamy nawet tym, których nie znamy





























W czasie dwudniowego pobytu w Łodzi (sfinansowanego przez Polską Telefonię Cyfrową) uczyliśmy się nie tylko , jak korzystać z tego, co darują nam inni, ale przede wszystkim była to wspaniała lekcja dzielenia się dobrem. Wspólnie z wolontariuszami firmy sieci T-Mobile wykonywaliśmy prace plastyczne, które będą licytowane w czasie przedświątecznej aukcji charytatywnej PTC. Może ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia bardziej niż my, może w ten sposób, dzięki naszym pracom, ktoś otrzyma stypendium na dalszą naukę czy rozwijanie talentu... Jak dobrze być czasem św. Mikołajem, jak dobrze mieć świadomość, że ktoś dzięki nam będzie bardziej szczęśliwy i bezpieczny.

Zrozumieć niepełnosprawność...


 Na dzisiejszych zajęciach uczniowie klasy V c oraz II b (uczestnicy kółka) próbowali zrozumieć niepełnosprawnych oraz trochę wczuć się w ich sytuację. Próbowaliśmy pisać lub rysować bez użycia rąk - dzięki temu wiemy, jak trudne jest życie takich osób.

Z zawiązanymi oczami próbowaliśmy wyciągnąć w tornistra potrzebną rzecz. Udało nam się to, choć czasami zdarzały się pomyłki. Uzmysłowiliśmy sobie, że osoby niewidome mają doskonałą pamięć i zmysł wewnętrznej orientacji.

Rysowanie słonia z zamkniętymi oczami też było dosyć trudne - kilka prób i okazało się, że robimy to coraz lepiej.

Zapinanie zamka z piórnika bez użycia palców (schowaliśmy je w rękawach naszych bluz) było nie lada wyzwaniem.

Odkryliśmy jednak kilka rzeczy:
1. Osoby niepełnosprawne potrafią wykonać wiele czynności takich jak osoby zdrowe, ale potrzebują na to więcej czasu.
2. Od osób niepełnosprawnych możemy się wiele nauczyć - cierpliwości w doskonaleniu umiejętności i uczeniu się.
3. Takie osoby żyją wśród nas i są takie same jak my. Dlatego tak ważna jest tolerancja i zrozumienie, ale nie współczucie.





piątek, 4 listopada 2011

Warsztaty - pierwsza pomoc


W dniu17 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty przeprowadzone były przez Centrum Profilaktyki i Edukacji „ Profed” z Krakowa.

Uczniowie zapoznani zostali ze sposobami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach.
Zajęcia przeprowadzone były w sposób interesujący i ciekawy. Po zajęciach młodzież dzieliła się swoją zdobytą wiedzą oraz zdobytymi umiejętnościami praktycznymi.